Güvenlik

KESME VE TAŞLAMA MALZEMELERİ

Özellikle kesme ve bileme taşlarının kullanımı ve bakımında güvenlik öncelikli ve eksiksiz gözetilmesi gereken bir konudur. Yanlış kullanılan taşlar tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Kesme ve bileme taşlarının uyarılar kullanımında ilgili standartlar ile Kullanıcı El Kitabında belirtilen uyarı ve önlemlere kesinlikle uyulmalıdır. Güvenlik için standartlar son derece önemlidir. Bu kontrol ürünü kullanım hızı, makine ve ekipman güvenlik koruması, flanş montaj prosedürleri, çalışma sırasındaki önleyici kurallar, kullanım öncesi depolama ve ön muayene ve son olarak genel makine uyarıları.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ
Koruyucu Kullanın
Koruyucu Kullanın
Maske Kullan
Maske Kullan
Gözlük Kullan
Gözlük Kullan
Kulaklık Kullan
Kulaklık Kullan
MAKİNE TİPLERİ
Taşınabilir Kesici
Taşınabilir Kesici
Taşınabilir Öğütücü
Taşınabilir Öğütücü
Sabit Kesim Tezgahı
Sabit Kesim Tezgahı
UYARILAR

Uyarı 1: Yanlış kullanım kesme ve taşlama taşının kırılmasına ve ciddi yaralanmalara neden olabilir. TAŞLARDA BELİRTİLEN DÖNÜŞ HIZINDA VE TAVSİYE EDİLEN MAKİNELERDE KESİCİ ve EZME TAŞI KULLANIN, TAŞLARI YANLIŞ KULLANMAYIN VEYA DÜŞÜRMEYİN. DAİMA KORUYUCU VE KİŞİSEL GÜVENLİK EKİPMANLARI GİYİN VE MONTAJ PROSEDÜRLERİNE UYUN.
Uyarı 2: Taşlama veya kesme işlemlerinden kaynaklanan tozlar gözlere ve cilde zarar verebilir ve ciddi solunum rahatsızlıklarına neden olabilir. Yüksek yoğunlukta toz, kesilen malzemeden, soğutma sıvısından ve kesme ve taşlama taşından kaynaklanır. Taşlama veya kesme işleminde kullanılan her malzemenin güvenlik ve teknik verilerini saklayın. Her işlem için gerekli olan havalandırma, toz kontrolü ve kişisel güvenlik ekipmanlarını daima sağlayın.

GENEL UYARILAR ve AÇIKLAMALAR

Kesme ve taşlama taşlarını daima dikkatli kullanın ve talimatlara göre saklayın. Montajdan önce tüm taşları gözle kontrol edin ve kırık veya hasarlı ürünler kullanmayın. Makine hızının, taşta veya ambalajında belirtilen maksimum kullanım hızını aşmadığından emin olun. Montaj flanşlarının eşit boyutta olduğunu, gerekli güçte preslendiğini ve doğru çapta olduğunu kontrol edin (çapı taşın en az üçte biri olmalıdır). İşin yapıldığı yerin sağlam bir şekilde desteklendiğinden ve zemine oturduğundan emin olun. İş parçasının yerine sabitlendiğinden emin olun. Taşlama motorlarının muhafazalarını asla çıkarmayın. Kesme veya taşlama işlemine başlamadan önce taşları bir dakika süreyle normal çalışma hızında emniyet tertibatları takılıyken çalıştırın. Kesme ve taşlama işlemi sırasında daima gözlerinizi kapatan koruyucu gözlük veya güvenlik ekipmanı kullanın. Saklama talimatlarına kesinlikle uyun. Düşen, hasarlı veya kusurlu üretilmiş taşları kullanmayınız. Taşı makineye zorla sokmayın veya montaj deliğinin boyutunu değiştirmeyin, taş makineye uymuyorsa uygun bir taş kullanın. Asla taşın maksimum çalışma hızını aşmayın. Montaj flanşlarını temiz olmayan, düz olmayan veya çapaksız yüzeylerde kullanmayın. Montaj vidalarını gereğinden fazla sıkmayın. Kesme taşları ile taşlama yapmayınız. Kesmeye veya taşlamaya başlamış bir taşın hemen önünde durmayın. Uygun havalandırma sağlanmadan ve kişisel koruyucu donanım olmadan kesme ve taşlama işlemine başlamayın. Uygun Malzemeler için tasarlanmamış taşları kesme ve taşlama işlemlerinde kullanmayınız. Taşın iç parçasına dokunmayın. Kesme işlemi sırasında kesme taşını asla döndürmeyin, bükmeyin veya eğmeyin. Aşırı titreyen bir makinede kesme veya taşlama yapmayın. Taşları nemli ve ıslak ortamlardan uzak tutunuz ve taşları saklamayınız. Reçineli ürünler üretildikten sonra 3 yıl raf ömrüne sahiptir.
GÜVENLİĞİNİZ İÇİN KURAL VE TALİMATLARA UYUNUZ

MALZEME TİPLERİ
Metal
Metal
Sert Metal
Sert Metal
Taş
Taş
Granit
Granit
Öğütücü
Öğütücü
Odun
Odun
Döküm
Döküm
Alüminyum
Alüminyum
Mermer
Mermer
Asfalt
Asfalt
PVC
PVC
Beton
Beton
Paslanmaz Çelik
Paslanmaz Çelik
Demiryolu
Demiryolu
Kuvars Yüzey Seramik
Kuvars Yüzey Seramik
Porselen
Porselen
Taş Döşeme
Taş Döşeme
Kesme ve taşlama işlemi sırasında daima koruyucu ekipmanlarınızı kullanın. Baret, gözlük, eldiven, toz maskesi ve kulaklık kullanmanız ciddi yaralanmaların önüne geçer.
Asla son kullanma tarihi geçmiş ürünler kullanmayın. Reçineli ürünler üretildikten sonra uygun saklama koşullarında 3 yıl raf ömrüne sahiptir.
Taşlama makinelerindeki disk koruyucu parçasız asla işlem yapmayınız. Bu parça olası disk yaralanmalarındaki en önemli koruyucudur.
Taşlarda belirtilen dönüş hızında ve tavsiye edilen makinelerde kesici ve silici taş kullanın. Yanlış kullanım taşın kırılmasına ve ciddi yaralanmalara neden olabilir
Kesme ve bileme taşlarının uyarılar kullanımında ilgili standartlar ile kullanıcı el kitabında belirtilen uyarı ve önlemlere kesinlikle uyulmalıdır. Güvenlik için standartlar son derece önemlidir.
İşin yapıldığı yerin sağlam bir şekilde desteklendiğinden ve zemine oturduğundan emin olun. İş parçasının yerine sabitlendiğinden emin olun.
Taşları gözle kontrol edin ve kırık veya hasarlı ürünler kullanmayın. Küçük bir çatlak yüksek devirlerde parçalanmaya sebep olarak ciddi yaralanmalar sebep olabilir.
Kesme işlemi sırasında kesme taşını asla döndürmeyin, bükmeyin veya eğmeyin. Kesim esnasında düz bir hatta ilerleyin. Kesme taşlarıyla Aşırı titreyen bir makinede kesme veya taşlama yapmayın.
Taşın makineye doğru bağlantı yapıldığından emin olun. Taşı makineye zorla sokmayın veya montaj deliğinin boyutunu değiştirmeyin, taş makineye uymuyorsa uygun bir taş kullanın. Montaj vidalarını gereğinden fazla sıkmayın veya gevşek bırakmayın.
Kesme taşını daima dik bir açıda kullanınız. Yapılacak iş için doğru taşı tercih ediniz. Uygun Malzemeler için tasarlanmamış taşları kesme ve taşlama işlemlerinde kullanmayınız.
Kesme veya taşlama işlemine başlamadan önce taşları minimum 30 saniye süreyle normal çalışma hızında emniyet tertibatları takılıyken çalıştırın. Taşın titreme yada yalpalama yapmadığını gözle kontrol ediniz.
Taşlama disklerini kullanırken daima malzeme ile taşlama diski arasında 20° açıyı muhafaza etmeye çalışınız. T27 tip taşlar bu iş açısıyla daha iyi performans sunarken maksimum koruma sağlanır.

Haber Bültenlerimize Abone Ol

Haber Bültenlerimize Abone Ol

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Ayrıntıları inceleyin
Tamam